Co czeka cię na pierwszej wizycie?

Na pierwszą wizytę najlepiej udać się z partnerem. Daje to możliwość dokładnego zebrania wywiadu i uzgodnienia dalszego wspólnego sposobu diagnozowania i leczenia.

Pierwsze spotkanie z lekarzem bywa dłuższe, gdyż powinien on przeprowadzić dokładny wywiad dotyczący Twojego stanu zdrowia, partnera jak i najbliższej rodziny. Warto wiedzieć o rodzinnych problemach z płodnością, poronieniach lub urodzeniu dziecka z wadami. W Twoim przypadku najważniejsze są dotychczasowe problemy ginekologiczne, długość cykli, dolegliwości w czasie krwawienia, jego obfitość, czas trwania i pojawianie się innych objawów (omdlenia, biegunki, silne bóle).

Należy przypomnieć sobie czy kiedykolwiek były stany zapalne przydatków i czy nie było powikłań po ich ustąpieniu. Ważne jest też czy kiedykolwiek występowały torbiele lub objawy endometriozy. Dla ułatwienia warto zabrać ze sobą wszystkie karty wypisowe dotyczące leczenia szpitalnego i operacji. Dobrze, gdy jeszcze przed wizytą prześledzisz, jak przebiega cykl: czy są objawy owulacji – bóle, plamienia, dodatnie testy owulacyjne, czy towarzyszą temu zmiany śluzu, czy potwierdzano dotychczas owulacje w USG.

Wywiad musi objąć szczegóły z życia intymnego – częstość współżycia, jak ono jest realizowane, czy wytrysk nasienia występuje do pochwy, czy nie ma problemu z wytryskiem (jego brak, opóźnienie, wytrysk wsteczny dopęcherzowy, bolesny lub asteniczny).

Badaniem ginekologicznym można stwierdzić czy narządy zewnętrzne i wewnętrzne są zbudowane prawidłowo oraz czy nie występują zmiany mogące zmniejszyć szanse na zajście w ciążę. Dokładniejszą ocenę uzyskamy badaniem USG, gdyż wtedy możemy stwierdzić czy budowa macicy, zmiany śluzówki, budowa jajników są prawidłowe i odpowiednie do fazy cyklu.

Badanie lekarskie musi być uzupełnione o badania dodatkowe, które pozwalają określić sytuację hormonalną i prawidłowość zmian hormonów w czasie cyklu. U kobiet po 35. roku życia lub gdy istnieją podejrzenia, że jajniki nie funkcjonują prawidłowo, konieczna jest ocena tak zwanej rezerwy jajnikowej, czyli obecności komórek jajowych w jajnikach. Możemy ocenić ją na podstawie hormonów sterujących cyklem: FSH i LH, oraz badaniem stężenia AMH (anty Mulerian Hormon) oraz inhibiny B.

Polecane artykuły