Wpływ trzech metod leczenia na wyniki kliniczne i składu ciała u kobiet z PCOS

Wpływ trzech metod leczenia (dieta, mioinozytol lub mioinozytol w połączeniu z D-chiro-inozytolem) na wyniki kliniczne i składu ciała u kobiet z zespołem policystycznych jajników.

Abstrakt

Cel: Ocena, u kobiet z PCOS z nadwagą/otyłością, która z trzech różnych metod leczenia osiągnęła największe korzyści kliniczne pod względem wyników klinicznych i składu ciała.

Pacjenci i metody: Czterdziestu trzech pacjentów z zespołem policystycznych jajników (PCOS) z nadwagą/otyłością leczono losowo przez 6 miesięcy: tylko dietą (Grupa 1, n = 21); dieta i mio-inozytol (MI) 4 g + kwas foliowy 400 µg dziennie (grupa 2, n = 10); dieta w połączeniu z MI 1,1 g + D-chiroinozytol (DCI) 27,6 mg + kwas foliowy 400 µg dziennie (grupa 3, n = 13). Cykl menstruacyjny, wynik Ferrimana-Gallweya, wskaźnik masy ciała (BMI), obwód talii, obwód bioder, stosunek talii do bioder (WHR) i skład ciała za pomocą bioimpedentiometrii mierzono na początku badania, 3 i 6 miesięcy.

Wyniki: Masa ciała, BMI, obwód talii i bioder uległy znacznemu zmniejszeniu we wszystkich grupach. Wystąpiła istotna różnica między 3 grupami w zakresie przywrócenia regularności miesiączkowania (p = 0,02), którą uzyskano u wszystkich pacjentek tylko w grupie 3.

Wnioski: MI+DCI w połączeniu z dietą wydaje się przyspieszać utratę wagi i redukcję masy tłuszczowej przy niewielkim wzroście procentowej masy beztłuszczowej, a zabieg ten znacząco przyczynia się do przywrócenia regularności cyklu miesiączkowego.